Кабінет катамнестичного спостереженя за недоношеними дітьми та дітьми з перинатальною патологією

За останнє десятиліття частота народження недоношених дітей має тенденцію до зростання. Сучасні досягнення неонатальної науки і практики значно поліпшили можливості виходжування недоношених дітей і дітей з перинатальною патологією, підвищили виживаність серед раніше некурабельних хворих. . Однак, за даними ВООЗ, в результаті дії несприятливих перинатальних факторів, кожен 20-й дитина має певні порушення нервово-психічного розвитку, які вимагають спеціальних медичних і соціально-економічних заходів на державному рівні.

У структурі дитячої інвалідності ураження нервової системи займають перше місце, при цьому 70-80% випадків припадає на ті чи інші наслідки перинатальних уражень.

Загальноприйняті методи диспансерного спостереження в дитячих поліклініках, «схематичність» і стандартний підхід у веденні дітей з різних груп ризику не дозволяють здійснити в повному обсязі всі необхідні лікувально-діагностичні та реабілітаційні заходи недоношеним дітям та дітям з вродженими і перинатальними захворюваннями. Часто патологічний процес виявляється не на ранніх етапах розвитку, а тоді, коли лікувально-реабілітаційні заходи виявляються малоефективними.

   Враховуючи невтішний відсоток важких психоневрологічних ускладнень серед недоношених і дітей з перинатальною патологією, в неонатологічного центру НДСЛ «ОХМАТДИТ» на базі відділення інтенсивного виходжування та ранньої реабілітації дітей з перинатальною патологією був створений кабінет катамнестичного спостереження.

Завдання кабінету катамнестичного спостереження

 1. Оцінка соматичного статусу дитини, антропометрія, суворий контроль за динамікою ваги. Прогностично несприятливим для психо-емоційного розвитку дитини вважається динаміка ваги менше 15 г / кг / добу. Тому, за відсутності позитивної динаміки ваги, проводиться корекція харчування або за обсягом, або з включенням фортифікаторів грудного молока.
 2. Профілактика і лікування анемії, рахіту згідно з національними протоколами.
 3. Огляд фахівцями (невролог, окуліст, ЛОР, ортопед, ін) з корекцією виявленої патології.
 4. При необхідності, проведення додаткових методів обстеження: НСГ, ЕХО-КГ, ЕЕГ, УЗД, ОАК і ін
 5. Комплексна оцінка неврологічного статусу та темпів психомоторного розвитку з використанням стандартизованих шкал.
 6. Проведення занять з батьками по догляду за дитиною, харчуванню, розвитку, виявлення небезпечних для життя дитини симптомів. Навчання елементам профілактичного масажу і гімнастики в домашніх умовах. Кожна мама, ще перебуваючи у відділенні, навчається профілактичному масажу і отримує відеофільм і керівництво на текстовому носії.
 7. Скринінг слуху для раннього виявлення відхилень, своєчасного направлення на розширену аудіологічних діагностику в спеціалізовані центри слухової реабілітації, що дозволяє своєчасно запобігти глухонімота і інвалідизацію з дитинства.

                    Головним завданням кабінету катамнестичного спостереження є профілактика захворювань, зменшення тяжкості віддалених наслідків вродженої та перинатальної патології, зниження ймовірності інвалідизації з дитинства.

               При цьому, однією з важливих умов досягнення хороших результатів є чітке розуміння і переконаність батьків в необхідності динамічного катамнестичного спостереження і проведених заходів не залежно від стану дитини на момент виписки зі стаціонару, його ваги і скоррегировать віку.

            Старт і частота спостережень:

           Після виписки дитини з відділення

 • Якщо дитина виписаний з масою тіла меньше2000г:

                     1-й візит-на наступний день, далі, щотижня до 40 тижнів. СВ і щомісяця до 12-18 міс. СВ.

 • Якщо дитина виписаний додому з масою тіла більше 2000г:

                      1-й візит-через 3 дні після виписки зі стаціонару, далі щотижня до 40 тижнів СВ та щомісячно до 12-18 міс СВ.

 При виявленні у дитини будь-яких відхилень, лікарем складається індивідуальний графік катамнестичного спостереження.

           Хто підлягає катамнестичного спостереження: 

 1. Всі недоношені діти обов'язково.
 2. За індивідуальним планом діти з ГВ більше 37 тижнів., Які мають в анамнезі:
 • ВЖК;
 • родову травму;
 • перинатальну асфіксію і / або гіпоксично-ішемічну енцефалопатію;
 • ПВЛ;
 • вентрікуломегалія (гідроцефалію);
 • Вроджені вади розвитку;
 • постнатального гіпотрофію;
 • ЗВУР,
 • гипербилирубинемию;
 • діти, яким проводилася ШВЛ більше 24 годин

Зусиллями команди професіоналів ми допомагаємо дітям рости і розвиватися повноцінно.

 

Неонатологический центр

logo.jpg

Материалы для скачивания